2018-02-18     Konstancji, Krystiana, Sylwany     "Prawdziwym schronieniem dla czlowieka jest drugi człowiek". Przysłowie irlandzkie    
Strona główna / Wiadomości

Święto Niepodległości

11 listopada, czyli Święto Niepodległości,   to bez wątpienia jeden z najważniejszych dni w kalendarzu  Polaków. Każda społeczność nawet ta najmniejsza pragnie złożyć hołd Niepodległej. 

Nasza lokalna uroczystość, upamiętniająca 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości miała wymiar dwudniowy.

W pierwszym, 10 listopada odbył się koncert „Wspólnie śpiewajmy dla Tej co nie zginęła” przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach z oddziałami gimnazjalnymi. Społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi, po wysłuchaniu wystąpienia pani dyrektor szkoły Agaty Adamskiej oraz pana Juliana Habały prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła w Oleszycach wzięła aktywny udział w śpiewaniu piosenek patriotycznych i żołnierskich, poprzedzonym recytacją wiersza C. K. Norwida „Moja piosnka”, ap przeplatanym pięknymi tańcami folkowymi. Wspólne śpiewanie było rodzajem hołdu złożonego tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli przed laty wymarzoną niepodległość. To także radość, że mamy dziś wolną Polskę.

W drugim dniu, 11 listopada w kościele parafialnym w Oleszycach odbyła się uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych, delegacji instytucji, mieszkańców gminy, w intencji Ojczyzny, którą odprawił ksiądz proboszcz Józef Dudek. W homilii przypomniał Polakom, jak walecznym i odważnym, a przede wszystkim kochającym Ojczyznę jesteśmy narodem. Oprawę nabożeństwa, zaś zapewniła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości udali się przed pomnik w Bachorach, gdzie nastąpiło odśpiewanie hymnu, wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów oraz modlitwa za poległych w obronie wolności.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił: pan Robert Brudniak zastępca burmistrza Miasta i Gminy Oleszyce oraz pan Julian Habało prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Oleszycach, a modlitwę odmówił ks. kanonik Józef Dudek.

W wystąpieniach prelegenci podkreślali, jak ważną rolę w życiu odgrywa wolność, która nie jest nigdy dana na zawsze. Trzeba ją nieustannie pielęgnować.  Wskazywali także na rolę pamięci o historii narodu w kształtowaniu tożsamości.  Bo należy pamiętać, że w ważnych wydarzeniach, tańcu i w pieśniach patriotycznych zawarta jest kwintesencja polskości.

Galeria zdjeć cz.1

Galeria zdjęć cz.2

Dzisiaj wielka jest rocznica –
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.
Im to bowiem zawdzięczamy
wolność …

Uroczyście biją dzwony,
w mieście flagi rozwinięto...
i me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto.

L.Wiszniewski

 

 

 

Utworzony:2017-11-15 12:42:37
Autor:      Dane Urzędu
      Władze Gminy
      Referaty Urzędu
      Herb i Sztandar
      Rada Miejska
      Komisje Stałe Rady
      Sołectwa Gminy
      Dokumenty do pobrania
      Podatki i opłaty lokalne
      Petycje
Oleszyce
  © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.