2018-02-18     Konstancji, Krystiana, Sylwany     "Prawdziwym schronieniem dla czlowieka jest drugi człowiek". Przysłowie irlandzkie    
Strona główna / Wiadomości

78 rocznica „Bitwy pod Oleszycami”

Generał Józef Kustroń  to dla mieszkańców naszej gminy jeden z najbardziej znanych bohaterów II wojny światowej. Każdego roku we wrześniu odbywają się uroczystości upamiętniające bitwę pod Oleszycami i bohaterską śmierć generała.

15 września w Szkole Podstawowej w Starych Oleszycach obchodzone było Święto Szkoły. Uczniowie z klas IV – VII pojechali na wycieczkę, podczas której odwiedzili miejsca związane z Patronem ich szkoły. Przypomnieli sobie sylwetkę generała, który dla całej społeczności szkolnej jest wzorem człowieka, patrioty i żołnierza. Pomodlili się i zapalili znicze w miejscach pamięci, ale szczególnie dużo wzruszeń dostarczyło odwiedzenie w Ułazowie miejsca, gdzie pierwotnie znajdował się grób generała Józefa Kustronia. Natomiast dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – III zostały w szkole i tam nauczyciele opowiedzieli im o losach naszego bohatera, a później wykonywały prace plastyczne związane z Patronem ich szkoły.

Dwa dni później, w poniedziałek 18 września odbyły się w Horaju obchody upamiętniające 78 rocznicę bitwy pod Oleszycami. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji wszystkich, którzy walczyli i oddali życie za ojczyznę. Podczas kazania ks. Józef Dudek przypomniał o bohaterskiej postawie żołnierzy z czasów II wojny światowej, którzy nie wahali się oddać życia w obronie ojczyzny. Zwrócił się do młodzieży z apelem, aby byli patriotami, nie zapominali, że są Polakami i potrafili być z tego dumni.

Po uroczystej Mszy Świętej głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce, pan Andrzej Gryniewicz, który na wstępie swojego przemówienia serdecznie powitał wszystkich przybyłych na uroczystość, a następnie w kontekście do wydarzeń z przed 78 lat odniósł się do problemów, z którymi musi zmierzyć się współczesna Polska i Europa. Następnie głos zabrał Prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych pan Julian Habało, który opowiedział zebranym  o tamtych dramatycznych wydarzeniach z punktu widzenia żołnierza. Po wzruszającym Apelu Poległych złożono kwiaty przy pomniku gen. Józefa Kustronia i uroczystość dobiegła końca.

Galeria zdjęć

Anna Górecka

Utworzony:2017-09-21 14:31:22
Autor:      Dane Urzędu
      Władze Gminy
      Referaty Urzędu
      Herb i Sztandar
      Rada Miejska
      Komisje Stałe Rady
      Sołectwa Gminy
      Dokumenty do pobrania
      Podatki i opłaty lokalne
      Petycje
Oleszyce
  © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.