2018-01-23     Fernandy, Jana, Rajmundy     "Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego człowieka" - Lew Tołstoj    
Strona główna / Wiadomości

Parafialno-Gminne Święto Plonów

W niedzielę 3 września, podczas Parafialno- Gminnego Święta Plonów na mieszkańców Oleszyc czekało wiele atrakcji.

Obchody tegorocznych dożynek rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach, pod przewodnictwem ks. proboszcza Józefa Dudka. Po Eucharystii zgromadzeni mieszkańcy wraz z przedstawicielami władz miasta, delegacjami niosącymi wieńce i starostami dożynek udali się na stadion sportowy w Oleszycach.

Po przybyciu, głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce - Pan Andrzej Gryniewicz, który przywitał zaproszonych gości i wszystkich zgromadzonych. Następnie na scenę został poproszony Starosta Lubaczowski- Pan Józef Michalik który w kilku słowach podkreślił wyjątkowość tego święta.
Głos zabrał również Pan Andrzej Nepelski Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Po przemówieniach starostowie dożynek- pani Joanna Presz mieszkanka z Nowej Grobli, która  prowadzi gospodarstwo rodzinne wraz z mężem i teściami  oraz pan  Tomasz Wit, który prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne położone w miejscowości Stare Oleszyce, wręczyli na ręce pana burmistrza chleb upieczony z tegorocznego ziarna. Następnie pan burmistrz wraz ze starostami poczęstowali mieszkańców chlebem.

Części oficjalnej uroczystości towarzyszyło jeszcze jedno ważne wydarzenie: na wniosek Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej Okręg Lubaczowski oraz Związek Kombatantów RP i BWP Koło Miejsko – Gminne w Lubaczowie, pan płk Ryszard Sobierajski – Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i BWP w Warszawie nadał "Krzyż Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej” Amatorskiemu Zespołowi Wokalnemu „Cztery Pory Roku”. Odznaczenie wręczył pan Józef Michalik - Starosta Lubaczowski, pan Andrzej Gryniewicz – Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce oraz Członkowie Okręgu Lubaczowskiego Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej.

Na tym zakończono oficjalną część uroczystości dożynkowej i rozpoczęła się część artystyczna, w której jako pierwszy na scenie pojawił się Zespół Wokalny „Cztery Pory Roku”, a tuż po nim zespół Arabeska z Mircza.

Roksana Pełech 10 letnia uczennica Szkoły Podstawowej w Starych Oleszycach, zaśpiewała zebranej publiczności piosenkę pt. „W moim ogródeczku”. Natomiast Liliana Mastykasz uczennica ZS w Oleszycach, wystąpiła z piosenką „Kolorowe Jarmarki”.

Kolejnym zespołem, który wystąpił na scenie, była Tomaszowska Kapela Podwórkowa, która zauroczyła publiczność swoim repertuarem.

Na scenie mogliśmy posłuchać młodych artystów, zespół ADHD z Oleszyc, a także ONOFF z Lubaczowa.

Mimo deszczowej pogody wystąpił zespół TANCERZY OGNIA – DRACONICA.

Jest to grupa osób, zafascynowanych ogniem, tańcem, muzyką, która swoją pasję zaprezentowała podczas naszych dożynek.
Zespół Majewski Band przygrywał na scenie utwory taneczne w oczekiwaniu na Gwiazdę wieczoru – Janka Zielińskiego.

Około godz. 21.30 artysta pojawił się na scenie – Janek Zieliński, który jest rodowitym poznaniakiem. Najbardziej znany jako wokalista,  jest też kompozytorem, aranżerem, producentem, wokalistą i perkusistą . W młodości występował m.in. z Krzesimirem Dębskim w zespole Hazard. Jana Zielińskiego wielu kojarzy z piosenką „Daj mi tę noc”, zespołu "Bolter", z którym występował z przerwami przez 30 lat, równolegle działając pod swoim nazwiskiem, pod którym na festiwalu w Opolu wylansował piosenkę "Nie ufam tobie".

W tym roku po raz pierwszy odbył się konkurs publiczności na najładniejszy wieniec Dożynkowy 2017. Zaprezentowano 8 wieńców z terenu Miasta i Gminy Oleszyce. Najwięcej głosów zdobył wieniec z miejscowości ZABIAŁA, wieniec OLESZYCE – II miejsce, natomiast miejsce III zdobył wieniec z miejscowości STARE SIOŁO.

Oprócz atrakcji płynących ze sceny dla przybyłych gości Panie z kół gospodyń z terenu naszej gminy przygotowały stoiska z mnóstwem rarytasów. Godne podziwu były stoiska wystawców i rękodzielników. Chętni mogli spróbować swoich możliwości na strzelnicy.

A dla smakoszy kuchni regionalnej została przygotowana pyszna grochówka.
Organizatorzy dziękują sponsorom, bez których wsparcia nie udałoby się przygotować uroczystości dożynkowej, a są nimi:
Krystyna Sopel  –  Piekarnia w Oleszycach
Krzysztof Uszkowski FHU AKRIS
Mariusz Kurek - Piekarnia "Tradycja i Smak"
Stanisław Zagrobelny - Nadleśnictwo Oleszyce
Stanisław Zięba – Wojciech Krzeptoń - Centrala Nasienna Oleszyce

Zbigniew Stachów – firma Stakov Oleszyce
Mariusz Kurek – Piekarnia „Tradycja i Smak”
Agnieszka i Wojciech Domaradzki
Jolanta i Wiesław Olejarscy
Piotr Malinowski – firma Bamal
Agro Mal Jan Pokrywka i Wspólnicy
Maria i Jan Lechowicz – Firma LECH KOM
Anna Kot - Ubezpieczenia
Barbara Hypiak

Stanisław Mrówka

Serdeczne podziękowania kierujemy dla:

  • osób przygotowujących wieńce dożynkowe
  • pracowników Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Oleszycach
  • pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Oleszycach
  • pracowników stołówki szkolnej w Oleszycach
  • pracowników Zespołu Szkół w Oleszycach
  • firmie Sound Studio
  • Piotra Kruka Przewodniczącego Samorządu Mieszkańców
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Futorach i Starych Oleszyc
  • wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sprawnej organizacji Dożynek.

Galeria zdjęć

 

Utworzony:2017-09-05 11:41:46
Autor:      Dane Urzędu
      Władze Gminy
      Referaty Urzędu
      Herb i Sztandar
      Rada Miejska
      Komisje Stałe Rady
      Sołectwa Gminy
      Dokumenty do pobrania
      Podatki i opłaty lokalne
      Petycje
Oleszyce
  © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.