2018-01-23     Fernandy, Jana, Rajmundy     "Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego człowieka" - Lew Tołstoj    
Strona główna / Wiadomości

Koncert Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej

            „Jak długo w serach naszych”... znajdzie się jeszcze miejsce na to by wywyższyć i wyszczególnić, oddać honor i cześć wszystkim tym, którzy w drodze do naszej wolności poświęcili największą wartość jaką jest życie ludzkie. To ten duch narodu – rycerski, szlachetny a męski pozwolił na to by jego synowie poszli walczyć w myśl takich wartości jak” Bóg, Honor, Ojczyzna”. Uhonorowaniem ich wielkiego trudu i poświęcenia jest Święto Wojska Polskiego. Przypada ono  w miesiącu sierpniu bowiem w tym czasie ma miejsce wiele rocznic związanych z naszą historyczną przeszłością jak m.in. Cud nad Wisłą, Bitwa Warszawska, tworzenie I Brygady Strzelców, Legionów, powstanie warszawskie i wiele innych.

            Święto Wojska Polskiego obchodzimy 15 sierpnia. W tym szczególnym dniu Zespół Wokalny” Cztery Pory Roku” postanowił zorganizować koncert Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej zatytułowany „ Jak długo w sercach naszych” by poprzez jego treść oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli za naszą wolność, a słowo Ojczyzna było dla nich świętością. To ten żołnierz ukształtowany z pokoleń trudu, z przelanej krwi został bohaterem dla którego Zespół „ Cztery Pory Roku” przygotował koncert i chciał postawić na najwyższym stopniu chwały – a byli to ułani, strzelcy, piechota, partyzanci, powstańcy warszawscy; żołnierze różnych formacji.

            Początek koncertu oznajmił sygnał wojskowy z trąbki, który szerokim echem rozległ się po oleszyckim rynku. Następnie przyszła kolej na piosenki. Pierwszą którą wykonał Zespół Wokalny była „Piechota – maszerują strzelcy” a po niej m.in. „Pierwsza kadrowa”, „Stój, poczekaj moja duszko”, „Ej, Dziewczyno, ej niebogo”, „Idą leśni”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Biały Krzyż”, „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”, „Dziś idę walczyć, Mamo”, „Gdy Piosenka szła do wojska”, „Rogatywka”, „Niepodległa, niepokorna”.

            W niektórych piosenkach donośny głos trąbki dodawał wyrazu w ich treści. Pan Marian Kowalski wykonał również solo na trąbce w piosence „ Rozkwitły pąki białych róż”. Między piosenkami prowadzono narrację związaną z tematem wykonywanych utworów .Na koncercie nie mogło zabraknąć również poezji, która poprzez odpowiedni przekaz podkreślała wagę tego Święta. Do zaprezentowania swoich podniosłych, ujmujących za serce wierszy pt. ”Dziękczynienie”,” „Biało-czerwona” została zaproszona Pani Krystyna Czerwiec. Również Mateusz Mędroń wyrecytował z dużym patosem fragment utworu K.K.Baczyńskiego ”Ojczyzna”, a Tomasz Szawłoga przedstawił wybrany przez siebie wiersz Z.Herberta pt. ”Prolog”. Do tego grona dołączyła także Pani Weronika Sokół  z utworem A.Słonimskiego pt. ”Polska”.

Aby uświetnić koncert-w jego programie znalazło się również miejsce na polski, narodowy taniec jakim jest Polonez; kunsztownie i z wdziękiem zatańczony przez Wiktorię Babiarz i Tomasza Szawłogę.

            Honorowymi gośćmi zaproszonymi  przez Zespół byli młodzi przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 2033 w Lubaczowie oraz reprezentujący Stowarzyszenie Spadkobierców Kombatantów Koła Gminy Lubaczów działającego na terenie Starostwa Lubaczów Panowie-Zbigniew Cisek, Tadeusz Antonik, Marek Flis

            Licznie zgromadzona na Koncercie publiczność włączała się chętnie do śpiewania razem z Zespołem „Cztery Pory Roku”  korzystając czasem także z przygotowanych śpiewników.

            Na zakończenie członkowie Zespołu i zaproszeni goście wspólnie podziękowali wszystkim, którzy w ciepłe, słoneczne, świąteczne popołudnie zgromadzili się na placu miejskiego ratusza i poświęcili swój czas na uczestnictwo w Koncercie.

            Zespołowi Wokalnemu „Cztery Pory Roku” instrumentaliści: Bartłomiej Maziarz-organy, Marian Kowalski-trąbka i gitara, Mateusz Piliszko-akordeon, przygotowywał do koncertu p. Grzegorz Górecki.

 

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo”.

Autor tekstu: Alicja Franus

 

Zespół „Cztery Pory Roku” dziękuje za pomoc w realizacji koncertu: Panu Burmistrzowi, Dyrekcji i pracownikom MGOK, Nadleśnictwu Oleszyce i wszystkim którzy udzielili wsparcia.

 

Galeria zdjęć

 

Utworzony:2017-08-24 14:08:25
Autor:      Dane Urzędu
      Władze Gminy
      Referaty Urzędu
      Herb i Sztandar
      Rada Miejska
      Komisje Stałe Rady
      Sołectwa Gminy
      Dokumenty do pobrania
      Podatki i opłaty lokalne
      Petycje
Oleszyce
  © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.