2018-01-21     Agnieszki, Jarosława, Nory     "Nie ma gorszych ślepców od tych, którzy nie chcą widzieć" - Herbert George Wells    
Strona główna / Wiadomości

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w naszej gminie…

Rocznicowe uroczystości patriotyczno-religijne są w naszej gminie tradycją. Poprzez nie organizatorzy dążą do kształtowania postaw patriotycznych, wychowania w duchu polskości oraz przygotowania do życia w demokratycznym państwie, a przede wszystkim podkreślają wartość i rolę Ojczyzny w życiu każdego człowieka.

3 maja br. obchodziliśmy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - 3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową, która zapisała się w historii Polski jako jedna z najpiękniejszych kart. Znana pod nazwą Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych. Majowa konstytucja stanowiła źródło siły, jedności i mądrości naszego narodu.

Lokalne uroczystości  rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawianą w kościele parafialnym w Oleszycach, której przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz dziekan Józef Dudek. Uczestniczyły w niej: poczty sztandarowe, władze samorządowe, przedstawiciele szkół, urzędów, zakładów pracy, organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy gminy. Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem Matki Bożej uczestnicy uroczystości udali się na plac przy gimnazjum, gdzie odbyła się dalsza część obchodów: odśpiewanie hymnu państwowego, wystąpienia okolicznościowe, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów gimnazjum oraz złożenie kwiatów przy obelisku pamięci, a wszystko to w odświętnej biało-czerwonej oprawie. Swoim wystąpieniem zaszczycili obecnych Andrzej Gryniewicz – burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce, Julian Habało – prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko – Gminnego w Oleszycach , którzy podkreślili rolę Konstytucji 3 Majowej w kształtowaniu naszej historii, nawiązali także do święta Matki Bożej Królowej Polski.

Galeria zdjęć

Utworzony:2017-05-08 13:56:58
Autor:      Dane Urzędu
      Władze Gminy
      Referaty Urzędu
      Herb i Sztandar
      Rada Miejska
      Komisje Stałe Rady
      Sołectwa Gminy
      Dokumenty do pobrania
      Podatki i opłaty lokalne
      Petycje
Oleszyce
  © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.