2018-02-18     Konstancji, Krystiana, Sylwany     "Prawdziwym schronieniem dla czlowieka jest drugi człowiek". Przysłowie irlandzkie    
Strona główna / Wiadomości

"Wesoła Gromadka" zwycięzcą konkursu "Herody"

29.01.2017r. O godzinie 14.00 w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie miał miejsce IX Przegląd zespołów Kolędniczych "HERODY''.

Organizatorem przeglądu jest Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy Parafii pw. św. Stanisława w Lubaczowie, Miejski Dom Kultury w Lubaczowie oraz Fundacja Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II z siedzibą również w Lubaczowie.

Celem przeglądu jest kultywowanie i zachowanie od zapomnienia tradycji chodzenia grup kolędniczych w okresie Świąt Bożego narodzenia po domach. Kolędnicy-przebierańcy odwiedzali domostwa śpiewając kolędy, pastorałki i miejscowe przyśpiewki, a także przedstawiali sceny z udziałem Heroda, marszałka, rycerzy, Żyda, śmierci, diabła oraz innych postaci w zależności od miejscowości.

W tym roku przed publicznością i jury wystąpiło 11 zespołów z powiatu lubaczowskiego, które zaprezentowały widowiska inspirowane właśnie tradycją kolędniczą, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Poziom występów był wyrównany i jury (Krystyna Czura, Marek Majcher, Alicja Antonik)  miało problem z przyznaniem nagród. Dodatkową trudność stanowiła duża rozpiętość wieku uczestników konkursu od maluchów (Niepubliczny Punkt Przedszkolny w Krowicy Samej) po osoby dorosłe ("Rudniacy" z DPS-u w Rudzie Różanieckiej).

Niemniej jednak I miejsce i nagroda w wysokości 500 zł jednogłośnie została przyznana teatrzykowi "Wesoła Gromadka '' z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Oleszycach z uwagi na całościowe przedstawienie zwyczaju kolędowania zwanego Herodami.

Scenariusz spektaklu na podstawie miejscowych tekstów przekazanych przez Tadeusza Kościelińskiego i Danutę Siryk oraz oryginalnych, starych pastorałek udostępnionych przez Anielę Mrówkę z Cewkowa opracowała Łucja Joniec. Elementy scenografii ( izba chłopska) oryginalne ludowe wyroby rękodzielnicze takie jak wyszywane obrazy, serwetki, ręczniki a także stołki, krzesło, kołowrotek, naczynia zostały użyczone przez Genowefę Sobków.

Przy kompletowaniu strojów dla aktorów pomagali rodzice oraz Władysława Bąk z MGOK Oleszyce.

 

Skład zwycięskiego zespołu :

 

Natalia Skórska - Herod

Filip Obirek - muzykant

Michał Bosak – marszałek

Mateusz Bosak – Żyd

Bartosz Bosak – żołnierz

Michał Pelc – żołnierz

Natalia Borkowska – śmierć

Martyna Borkowska – diabeł

Agata Posobkiewicz – dziewka

Aleksandra Sobków – dziewka

Krystian Matyaszek – gospodarz

Wiktoria Maj – gospodyni

Zofia Gołas – dziewczynka

Aleksandra Harasymowicz - dziewczynka

 

Galeria zdjęć

 

Utworzony:2017-02-09 10:27:22
Autor:      Dane Urzędu
      Władze Gminy
      Referaty Urzędu
      Herb i Sztandar
      Rada Miejska
      Komisje Stałe Rady
      Sołectwa Gminy
      Dokumenty do pobrania
      Podatki i opłaty lokalne
      Petycje
Oleszyce
  © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o.